Ден на екологията
- Публикувано от Eduteh.eu
- Дата 22.03.2022
На 04.03.2022 г. ЧОУ „Образователни технологии“ организира Ден на екологията. Денят протече с различни дейности, илюстриращи процеса на рециклирането и вредата от замърсяването, с презентации, видеа, упражнения и уъркшопове, в които се интерпретираше екологична проблематика.
Красота, направена с ръце
В училището се проведоха часове, посветени на дейности, които бяха под надслов: „Моята работилница: Фабрика – нов живот“. В тези часове децата изработиха от непотребни материали различни интригуващи предмети. Още в началото на седмицата те бяха предупредени какви именно материали трябва да си донесат за работа. Дейностите имаха състезателен характер, за да се засили мотивацията на децата да творят. В този вълнуващ ден се работеше по класове:
1. клас изработиха атрактивни театрални костюми от различни материали като найлонови пликове и капачки от бутилки, подлежащи на рециклиране;
2. клас изработиха от отпадъчна хартия еко постери, свързани с екологични теми;
4. клас създадоха декоративна украса, като посадиха цветя в стари обувки;
5. клас посадиха кактусови растения и създадоха 3D проект, като по този начин онагледиха негативните ефекти от климатичните промени;
6. клас изобразиха климатична карта на Южна Америка от отпадъчна хартия и капачки от бутилки; също направиха различни пуфове, рециклирайки стари дрехи.
Дискусии и есета по екологични проблеми
По-големите ученици работиха върху текст, свързан с опазването на природната среда. Урокът беше междупредметен и на тема: „Земята – „синя“ или „огнена“ планета.“ За писменото упражнение разполагаха с научно-популярен текст за четене с разбиране, в който бяха разгърнати следните подтеми:
- Какво представлява Световният океан?
- Какви са основните факти за важността му?
- Защо Световният океан е дом на много обитатели и кои са те?
- Какви са последиците от замърсяването му?
- Кои са основните замърсители и как влият върху човека?
- Каква промяна трябва да настъпи в нашите ежедневни навици?
Текстът беше придружен от допълнителен източник на информация – таблица, в която се дадоха данни за времето, необходимо за разграждане на различни типове пластмасови отпадъци в природата.
Децата разсъждаваха по зададените подтеми чрез два типа задачи: А) за четене с разбиране, които усъвършенстват аналитичните умения, обогатяват знанията и изграждат лична позиция по зададената екологична проблематика; Б) есе по същата глобална тема, като за създаването му бяха зададени следните насочващи въпроси:
- Как си представяте нашата планета след 100 години?
- До какви катаклизми може да доведе замърсяването на Световния океан, въздуха, почвата?
- Напишете поне пет идеи, които биха помогнали за спасяването на Земята от екологична катастрофа.
- На каква планета бихте искали да живеят бъдещите поколения?
- Какво послание бихте им отправили?
Дизайн предизвикателство
В деня на екологията на учениците бе поставено дизайн предизвикателство: „Как да повишим разделното събиране в училище?“ Първоначално учениците изгледаха видео презентация, чрез която се запознаха с това какво представлява дизайн мисленето и какъв е начинът, по който ще протече дизайн уъркшопът по екологичен проблем.
Учениците бяха разделени на две групи и подтикнати да измислят име на групата си, което да отговаря на тяхната индивидуалност и да бъде отнесено към зададената тематика. След като всяка от групите създаде свои ключови въпроси, учениците проведоха интервю с представители от другата група, с което се обсъди какво е мнението им за рециклирането в училище. Учителят, присъстващ с групата, имаше роля на модератор, който събра учениците в кръг около флипчард лист, където се записваха въпросите. В края на обсъждането въпросите се редуцираха до пет най-важни, с които да се направи интервю. Техниката за генериране на въпроси е брейнсторминг, така че се зададоха необходимите правила за провеждането още преди започването на дискусията. Примерни въпроси бяха:
- Колко често използваш кошовете за разделно събиране?
- Познаваш ли значението на цветовете на различните контейнери – кой за какво е?
- Защо е важно да събираме разделно?
- Смяташ ли, че в училище се събира разделно боклук?
- Как можем да подобрим екологичното си поведение в училище?
- Как могат да се мотивират и вдъхновят децата да събират разделно?
След подготвянето на въпросите между учениците се направи прегрупиране – половината ученици от едната група отидоха при другата. Интервютата се проведоха по двойки, след което всеки се върна в първоначалната си група, за да дискутира отговорите. В резултат на това се изведоха ключови, значими фрази. Накрая се проведе отново брейнсторминг, с който трябваше да се изведе най-добрата идея. В останалото време се изкоментира как идеята архетип да бъде онагледена пред останалите. От всяка група се избраха ученици, които да я представят. И така, групата на „Еко усмивките“ предложи разделно събиране с помощта на атрактивни анимационни герои (идея, насочена към най-малките), а тази на „Зелените пеперуди“ предложи да се провеждат уъркшопове по рециклиране на хартия, пластмаса, стъкло и др.
Личностно развитие чрез доброволчество
В часовете по личностно развитие учениците имаха дискусия за доброволчеството. Учениците гледаха презентация, създадена от специално подготвен за целта преподавател. Надсловът ѝ беше: „Стани доброволец – ако не правиш това, изпускаш прекрасни моменти!“ В презентацията неусетно и игрово беше представен интересен статистически факт – че в България все още изненадващо малка част от хората са били доброволци. И така, стъпка по стъпка, децата бяха увлечени от идеята за доброволчеството в широк смисъл и за опазване на природата в частност. За личностната им мотивация бяха цитирани подходящи факти.
Мисиите бяха приведени в действие чрез отделяне на час за доброволчески труд (почистване в двора на училището) и на спортни игри, в които – защо не – отборите можеха да имат своите еко названия.
Въпроси за размисъл. Къде отива боклукът?
В часа на класа учениците изгледаха презентация за опазването на природната среда и коментираха значима екологична тематика. Презентацията е изготвена по материали на едноименната книга на Джес Френч и разглежда ключови понятия като: видове отпадъци и „пътят“ на боклука; пластмасата и рециклирането ѝ; природни богатства и видовете замърсяване (на почвата, водата, въздуха); обезлесяване; нашите навици, които биха могли да помогнат за намаляване на боклука; култура на рециклирането и новостите, свързани с него. Чрез презентацията децата се запознаха с проблемите, пред които се сблъскваме в нашето съвремие, а именно: Как да намалим отпадъците си? Ще успеем ли да предотвратим щетите, причинени от тях, за да превърнем света ни в по-приятно и чисто място, на което всички да се наслаждаваме? Може би има простички решения, които са в наши ръце.
Планетата Земя като дом
Домът е най-прекрасното, комфортно и безопасно място. Особено когато е поддържан и съхраняван. Оттук и аналогията – планетата като дом. Възниква въпросът доколко ние хората се грижим за този дом?
За желаещите и обичащи киното, бе подготвен филм на ВВС за планетата Земя. Филмът е на Ян Артюс Бертран и е станал възможен благодарение на PPR Group и на продуцента Люк Бесон. Представя времето, в което живеем като изключително време на бързи промени. Учените предупреждават да променим начина си на живот, да спрем изчерпването на природните ресурси и катастрофалното влияние върху климата на планетата.
Всички ние трябва да се пробудим и да преосмислим, да направим усилие и започнем промяна. Към това подканва филмът „Дом“. Филмът е поглед отвисоко на красивия ни дом – природата и дава гледни точки към тежките проблеми, причинени от индустриалното, технологично и потребителско мислене. Това е още един опит за отрезвяване и послание към идните поколения, за да могат да се радват на прекрасния рай – планетата Земя.