STEM в 1. – 4. клас
Електричество
В часовете по STEM учениците преживяват науката, използват съвременните технологии с разбиране, превръщат се в инженери и решават сложни математически проблеми като детска игра. Да, точно така, чрез игра и преживяване учениците придобиват знания и умения от четирите области (наука, технологии, инженерство и математика).
През първия месец от настоящата учебна 2021/2022 година, учениците от 1. до 4. клас в различна степен усвоиха и приложиха знания на тема Електричество.
Започнахме със сложното определение за електрически ток – насочено движение (поток) на заредени частици, което проверихме и доказахме в поредица от експерименти.
С телата си, учениците образуваха жива електрическа верига хващайки се за ръце, а специална тръбичка, съдържаща батерия (3V) и лампички, илюстрира резултата. Макар и да не усетиха, те се убедиха, че през телата им преминава електрически ток. Пускайки ръцете си, разбраха как работи ключа за лампата на стената, например. След това провериха и някои различни предмети от бита, които разделихме на проводници и изолатори (метална и пластмасова лъжица, стъклена чаша с вода, дървен графитен молив.
След като вече знаеха какво е електрическият ток и как точно „протича“, дойде време и за следващия експеримент. Електролиза. Напълнихме купа с вода. (Поздравявам семействата на учениците от втори клас, които въпреки крехката си възраст знаеха от какво е направена водата – множество малки молекули с два атома водород и един атом кислород H2O). В нея напълно разтворихме кристалчета готварска сол. Добавихме електрически ток от батерия с помощта на две лъжици и „магията“ се случи. Малки балончета хлор заплуваха към повърхността, а прозрачния разтвор в купата пожълтя. Спазвайки стриктно научния метод, учениците направиха предположения преди експеримента, а след него и съответните изводи.
Останалите часове посветихме на електрическата енергия, която като всяка друга енергия почти магично преминава от един вид в друг. Разгледахме всички примери около нас за които се сетихме (електроуредите вкъщи, в класната стая, автомобила и др.) и обсъдихме преобразуването на електрическата енергия в топлина, светлина, звук и движение.
В заключение, учениците използваха конструктора LittleBits, за да проектират и създадат електрически вериги с реално приложение – да осветят най-ярките звезди от нощното небе, върху специално подготвените звездни карти.
Проектът със звездните карти ни даде възможност да обсъдим въображаемите картини, които можем да открием вечер в небето и някои от най-известните съзвездия сред тях. И така, вече сме готови да се изстреляме в открития космос, където мислено ще прекараме следващите няколко седмици в търсене на нови знания.