Магията на Източни Родопи
От 20.10.2023 г. до 22.10.2023 г. с учениците от 6. клас на ЧОУ „Образователни технологии“ се проведе тридневно ученическо пътуване в Източни Родопи. Пътуването имаше за цел да изследваме, проучим, обясним и научим малко повече за този край на родината ни.
Учениците имаха предварително поставена задача впоследствие да напишат пътепис за тридневното преживяване. Прилежно водеха записки по време на лекциите и разказите, които обогатиха знанията им.
Първия ден посетихме Александровската гробница, църквата в село Узунджово и природния феномен „Каменните гъби“. Учениците проявяваха любопитство и интерес към всеки един от посетените обекти.
През втория ден, пътувайки към най-източните разклонения на Родопите, там, където р. Арда образува един от най-красивите си меандри, попаднахме в друг свят – района на гр. Маджарово. Градчето се намира буквално в центъра на кратера на вулкан, изригнал преди повече от 35 милиона години. Сред величествения скален комплекс, обграждащ от всички страни града, са пръснати гнезда на белоглавия и египетския лешояд. Като оазис на дивата природа с изключително богато биоразнообразие, районът на гр. Маджарово е обявен за Орнитологично важно място със световно природозащитно значение. Децата имаха възможност да слушат лекция и гледат филми за природозащитната дейност в района в Природния център „Източни Родопи“, както и да наблюдават лешоядите с бинокли и далекогледи.
Направихме фотопауза в с. Студен кладенец, където се намира 68 метровата стена на едноименния яз. Студен кладенец. Имахме удоволствието да посетим един от най-красивите проломи на р. Арда – „Шейтан дере“ – дяволския каньон, където наблюдавахме вулканични призми и невероятни релефни форми. В същия ден посетихме едни от най-загадъчните места в този район – древните скални светилища „Татул“ и „Кромлехът“ край с. Долни Главанак, където учениците взеха активно участие по време на беседите.
На третия ден нашето приключенско пътуване продължи към с. Зимзелен с посещение на природната забележителност „Каменната сватба“. Направихме приключенски тур около каменните образувания, по време на който учениците научиха начина на формиране на такива релефни форми, събраха скални образци и минерали.
Пътуването ни завърши с посещението на най-големия и впечатляващ скален град по нашите земи „Перперикон“ с вдъхновяващ и завладяващ разказ от местен екскурзовод.
След всяко ученическо пътуване провеждаме анкета с класация за най-впечатляващ обект, който сме посетили. Учениците от 6. клас взеха активно участие и класацията е:
1 място – Шейтан дере
2 място – Каменната сватба
3 място – Перперикон
Пътуването бе изпълнено с изследователски дух, задълбочени дискусии, непрекъснато проучване и незабравими емоции.