Емоционална интелигентност в първи клас: Подходът на г-жа Ани Хараланова
Г-жа Ани Хараланова успешно премина обучение на тема “Coaching skills for teachers, school and adult education staff”, което се проведе в Болоня, Италия, в периода от 27.10.2024 до 02.11.2024. Обучението бе част от проекта „Подобряване и развиване на иновативната среда в българското училище“ (номер 2023-1-BG01-KA122-SCH-000140508), финансиран по програма „Еразъм+“.
Развиване на емоционалната интелигентност в началното училище
Вдъхновена от наученото в курса, г-жа Хараланова започна да прилага нови подходи за развитие на емоционалната интелигентност в часовете по английски език на учениците от първи клас. Според нея упражнения, игри и разговори подпомагат учениците да изграждат устойчиви умения, които ще им бъдат полезни както в училище, така и извън него.
Подходи и вдъхновение в класната стая
В часовете по английски език учениците не само учат нови думи, като: happy (щастлив), sad (тъжен), surprised (изненадан), angry (ядосан), scared (уплашен), excited (развълнуван), но и развиват способността си да разпознават и изразяват своите емоции, както и емоциите на околните по приемлив начин.
Чрез ролеви игри и интерактивни задачи децата упражняват разпознаването на различни чувства и ги свързват с думи на английски език. Включването на теми като емпатия и толерантност помага на учениците да разберат значението на това да приемат другите без предразсъдъци.
Особено успешна е прожекцията на късометражния филм “Bridge”, който разглежда техники за разрешаване на конфликти. След филма децата анализират ситуациите и активно обсъждат възможни решения. Този подход насърчава критичното мислене и същевременно подтиква към осъзнаване на емоциите на околните.
Възпитаване на доброта и разбиране
Г-жа Хараланова вярва, че насърчаването на емоционалната осъзнатост и развиването на емпатия у учениците ще доведат до:
- По-добра комуникация между децата;
- Успешно разрешаване на конфликтни ситуации;
- Формиране на умения за разбиране и подкрепа на другите.
„Това е постепенен и дългосрочен процес, който изисква регулярни дейности и последователност, осъществявани под различни форми.“ – казва тя.
Нейната най-голяма надежда е, че тези уроци ще помогнат на учениците да станат по-добри хора – грижовни, разбиращи и толерантни.
„Каква мъдрост можете да намерите, която е по-голяма от добротата?“ – Жан-Жак Русо
Проектът „Подобряване и развиване на иновативната среда в българското училище“ показва колко важен е международният обмен на опит за развитието на съвременните образователни практики. Чрез обучението в Болоня и прилагането на нови подходи в класната стая, г-жа Ани Хараланова доказва, че ученето на език може да бъде не просто академично занимание, а инструмент за личностно развитие и изграждане на ценности у децата.