ЧПГ „Образователни технологии“ проведе кампания по случай Световния ден на водата
На 22 март учениците от ЧПГ„Образователни технологии“ отбелязаха Световния ден на водата. Мотото тази година е „Ускори промяната!“, свързано с превенцията за устойчивост на ООН – цели до 2030 г. (цел 6 „Осигуряване на наличие и устойчиво управление на водата и канализация за всички“). Учениците се включиха в няколко активности.
Децата от профил „Софтуерни и хардуерни науки“ и извънкласна дейност „Арт – изкуство“ твориха на тема „Красотата на водата“. Под вещото ръководство на своя преподавател – д-р Стоян Манчоров те представиха своите творби в централното фоайе на гимназията.
Учениците от профил „Биология и Химия“ – 12. клас проучиха задълбочено проблемите, свързани с намаляване на питейната вода и замърсяването на световния океан главно с пластмасови отпадъци. В изготвената от тях презентация бяха засегнати тези проблеми, последствията от тях, бъдещите тенденции и най-вече личната отговорност на всеки от нас. При представянето на презентацията пред учениците от 8. до 11. клас възникнаха дискусии по темата и учениците изложиха своите предложения за лични действия за намаляване разхищението на питейна вода и неправомерното изхвърляне на боклук. Учениците имаха възможност да посочат какви действия лично те са предприели и какво още биха могли да направят за да ускорим промяната, попълвайки формуляр с въпроси. Очертаха се оригинални предложения, които могат да се прилагат в училище и в домовете ни. Породиха се и идеи за различни бъдещи инициативи, които скоро ще реализираме.
Ето и обобщение на отговорите в попълнения от учениците формуляр: На въпроса „Какви мерки ще предприема за да огранича разхищението на питейната вода?“ 76.2 % ще спират кранчето, когато си мият зъбите, 87.6 % няма да оставят водата да тече напразно, 45.7 % няма да използват питейната вода за напояване, 53.3 % ще кажат на приятел да пести водата.
На въпроса „Какви мерки ще предприема, за да огранича използването на пластмаса, която замърсява околната среда?“ 74,3 % няма да използват пластмасовите торбички за еднократна употреба, 61% ще сведат до минимум използването на еднократни прибори – чаши, чинии, вилици, лъжици, бъркалки, клечки за уши и други, 63.8% ще изхвърлят боклука на правилното място, 52.4% ще събират разделно отпадъците, 51.5 % ще инвестират в бутилка за вода за многократна употреба, 49.5% ще намалят отпадъците като цяло, 49.5 % ще предложат на приятел да намали използването на пластмаса.
Ученици са споделили, че ще обсъждат този проблеми и със семейството си. Други са заявили желание да участват в кампании за почистване на жилищните райони, участие в национални кампании за почистване. Много ученици се замислят сериозно за рециклиране и повторна употреба, за компостиране, за намаляване на боклука и на пластмасата.
Най-важното е, че всеки участник в дискусията осъзна своята роля в ускоряване на промяната. Благодарим ви!
Инициативата е част от дейностите по проекта „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01, който е финансиран от програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ООСКП) на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021. Общата стойност на проекта възлиза на 382 883.26 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 344 594.94 лв., съфинансирането от страна на бенефициента е в размер на 38 288.32 лв. Продължителността на проекта е 24 месеца.
Проектът се реализира в партньорство с Детски научен център „Музейко“, „Норвежки музей за наука и технологии“, ЧПГ „Образователни технологии“, СУ „Вела Благоева“ гр. Велико Търново, ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен.