Проект „България – 100-те Национални туристически обекта“
В 12. клас ПП (профилирана подготовка), изучаваме два модула – „България и регионална политика“ и „Географска и икономическа информация“.
Един от разделите в модула се включва запознаването на учениците с видовете туризъм, туристическо райониране, бъдещето на туризма. Друг включва раздел картографията и географското познание, учениците се запознават с основни концепции, като типове карти, картографски проекции, работа и ориентиране с различни типове карти, картографски дизайн.
Предвид важността на темите, като част от ежедневието ни, да пътуваме и използваме различни източници на информация се зароди идеята да направим годишен проект, който да включва основни концепции по география и икономика, и история и цивилизация.
Основни цели на проекта:
1) Да се прилагат знанията, които са усвоени, познаване в детайл на нашата родина, провеждане на географско изследване, като се използват няколко от основните методи – математически, статистически, моделиране, описателен, експериментален.
2) Учениците да развиват естественото си любопитство, придобиват необходимите умения да провеждат задълбочени проучвания, демонстриране на отговорност, проява на лидерски умения, работа в екип, извличане и анализиране на информация от различни източници, обработка на информацията, презентационни умения.
Ученето чрез преживяване е един доказан метод за трайни знания, които биха били изключително полезни за в бъдеще на нашите учениците.
Основни задачи на проекта са:
1) Създаване на макет „България“ – 100 -те национални туристически обекта – моделиране на граници, релеф, отбелязване на обектите с подходящ условен знак.
2) Създаване на предизвикателства с цел приложение в образователния процес в 10. клас и 7. клас:
- книжка с любопитна информация за 100 – те национални туристически обекта;
- викторина – обогатяване на общата култура / упражнение;
- кръстословица – обогатяване на общата култура / упражнение.
3) Представяне на проекта пред 10. клас и 7. клас.
4) Приложение на проекта в учебния процес, като помощно средство – следващата учебна година в класовете изучаващи България /10. клас и 7. клас.
Описание на проекта
Планирани са 24 учебни часа за създаването на проекта, като са разпределени през цялата учебна година 2022/2023.
Работим в малки групи, като всяка група има свой отговорник, който следи малките стъпки, по които е необходимо да преминем с цел успешно изпълнение на задачите. Всяка група преминава през различни роли – работа върху макета, извличане на информация, по този начин всеки допринася за създаването на продукта. Извлича се информация от различни източници, която се трансформира и адаптира с цел изпълнение на поставените задачи. Интерактивността при работния напредък и динамичните проявления в групите се интегрират в тяхната работа. При поява на предизвикателство / затруднение групите заедно обсъждат наличните знания и трудности, вземат решения като един цял екип. В рамките на груповата работа отговорника разпределя задачите и се обсъждат междинни резултати. Това означава, че самите групи могат да преработят работния си план по време на изпълнение. Основната роля на учителя, по време на работния процес е подкрепяща, мотивираща, проследяваща. Учителя наблюдава внимателно изпълнението на поставените задачи към всеки ученик. Учителя се включва като част от екипа на всяка група, целта е да проследи работата на всеки ученик и при необходимост да подпомогне завършването на етапа от изпълнението на задачата.
1) Макет на България – 100 -те национални туристически обекта
Върху стиропор учениците направиха контура на България, без да е копиран. След нанасянето на границите с маркер, отбелязаха с черен конец и кабърчета сухоземната граница, а със син конец водната граница. Маркираха главните реки и областните градове, целта беше да се ориентират в пространството и да започнат работа върху нанасянето на планините. Разделени на малки групи започнаха работа върху моделиране на планините, като основа използвахме кора от яйца след което я облепяхме с глина. С цел по добра здравина на релефните форми, върху глината добавихме смес от лепило и вестници.
2) Предизвикателства
Две от групите работиха върху създаването на викторина, целта и е да забавлява участниците и да проверява знанията им върху забележителностите в България. Учениците използваха интернет източници, събираха информация и създаваха въпроси, които са част от проекта.