С ЧОУ „Образователни технологии“ по пътя на познанието!
Учениците от ЧОУ „Образователни технологии“ за пореден път показаха своята любознателност, креативност и познания в областта на природните науки. С голям ентусиазъм те участваха в конкурса, посветен на «Европейската нощ на учените 2020» под егидата на АгроБиоИнститут. Конкурсът е част от иновативния проект FRESHER с ръководител Център за изследвания и анализи. В него участват двадесет основни и четиридесет асоциирани партньори от цялата страна с мащабна програма в повече от петнадесет селища. Мотивирани от своя преподавател по природни науки – госпожа Весела Борисова, г-жа Стефка Великова и под ръководството на г-н Калоян Попов – учениците участваха в три направления – за презентация, за видео и за есе по научен проблем.
Ралица Ангелова от V клас спечели второ място в състезанието за най-добра презентация. Изготвената от нея презентация на тема: „Растенията и нашето бъдеще в условията на променящ се климат“ впечатлява с увлекателна история и картини, нарисувани от ученичката.
Божидара Апостолова от VI в клас се представи изключително добре с интересна и подробна презентация на същата тема и спечели трета награда.
А с първа награда в конкурса за есе бе удостоена Лиляна Йорданова от VI г клас. Есето е на тема „Болести и неприятели при растенията“ и представя обстойно проблема, като акцентира и върху личната позиция на младата авторка.
Болести и неприятели при растенията
Плодовете са източник на много от основните витамини и хранителни вещества, нужни на организма и са от решаващо значение за човешкото развитие и растеж. Във време на вируси и пандемия избрах да пиша за опазването на плодните дървета, даващи така необходимите ни витамини и вещества, които имат важна роля за поддържането на тялото ни здраво.
Прасковите и ябълките съдържат витамин А, който е от съществено значение за стимулиране на имунната система и подобряване растежа на косата, костите и зъбите. В прасковите има и витамин В3, важен за правилното функциониране на храносмилателната и нервната система. Крушата е богата на витамин В1, който спомага за превръщането на въглехидратите в енергия. Щедро снабдени с витамин С са ябълката, крушата, сливата. Поради силните си антиоксидантни качества витамин C не позволява окисляването на свободните радикали, като по този начин предпазва тъканите и клетките от увреждане.
За да подкрепим физическото си здраве с всички тези витамини и минерали от овощните растения, те трябва да са здрави!
Какво, все пак, се разбира под „болест“ и „неприятел“ на овощните растения?
Болест е всяко смущение в развитието на овощното растение, предизвикано от гъби, бактерии, вируси, неблагоприятни почвени и климатични условия и други. В много случаи чрез гъби, бактерии и вируси болестите могат да се пренасят от едно дърво на друго. Неблагоприятните климатични условия, недостиг или излишък на хранителни вещества и вода, студ или слънце, също могат да предизвикат болести. В други случаи човекът, чрез неподходящи или прекомерни грижи, също може да вреди. До нежелани последствия се достига чрез използване на неподходящи химични средства при пръскане, чрез употребата на хербициди срещу плевели. Отровните газове във въздуха също вредят.
Когато видим промени в плода, листата, ствола или корените на дървото, може да предположим, че то е болно. В следствие на бактериални, гъбни или вирусни болести плодовете загниват или се образуват петна по листата и плодовете. Бактериалният рак, сачмянката по костилковите овощни видове, струпясването по крушата, кръвната въшка и множество други могат да причинят тумори и раковини по стволовете, клонките и корените. Листните въшки се хранят със соковете и тъканите на растенията, чернилните гъбички пречат на дишането на растенията. Често листата на дърветата пожълтяват. Това може да се дължи на недостиг на хранителни елементи /желязо, манган, цинк/ поради варовита почва, недостиг на азот, фосфор, калий или на вода.
Лишеите и мъховете също пречат на дишането на растенията. Наличието им показва, че борбата с болестите и неприятелите не е на нужното ниво. Насекомите могат да разпространяват вируси, които много бързо се размножават в корените, клонките, пъпките, листата, цветовете и в плодовете. Борбата с вирусите се води чрез изкореняване на болното растение и засаждане на здраво.
Жизненоважното слънце също може да причини повреди – пригорни петна по плодовете и стволовете на овощните дървета. Късният пролетен мраз поврежда завръзите и цветовете на овощното дърво.
Към неприятелите на овощните растения спадат всички насекоми, акари, зайци, мишки, които се хранят с листата, плодовете, дървесината, соковете на овощните дървета. Листните въшки, кръвната въшка, дървениците, бълхите, и други вредители изсмукват соковете на овощните растения. Към смучещите неприятели се отнасят и акарите. В следствие на смученето листата избледняват, плодовете остават дребни и недоразвити, по кората се появяват хлътвания, тумори, раковини и др. Някои от тези насекоми са преносители на вирусни болести.
Гризещите насекоми се хранят, като изгризват листата, пъпките, цветовете, семената, плода, дървесината на овощните дървета. Към тях спадат гъсениците на листогризещите пеперуди, хоботниците, ларвите на осите, мухите и други. Вредите, които гризещите насекоми могат да причинят, са големи – обезлистване на растенията, повреда на цялата плодова реколта, дори изсъхване на клони или цели растения.
Зайците, мишките, сляпото куче също нанасят вреди на овощните дървета, изгризвайки кората или корените им. Има и птици, които увреждат овощните растения. Такива са скорецът, гарванът, свраката, дроздът, врабецът, черният кос и други. Те повреждат цветовете и плодовете на овощните растения /череши, сливи, круши, френско грозде…/
Можем ли да помогнем на болните растения?
Първото, което трябва да направим, е да премахнем източника на заразата – събиране и изгаряне на гъсеничните гнезда, яйца, заразени леторасли и листа, събиране на заразените и опадали плодове, пропъждане на птиците с плашила, изкореняване на заразените растения, улавяне на вредни насекоми, поставяне на капани. За по-нататъшни действия е важна консултацията с агроном – за правилна обработка на почвата, избиране на устойчиви на болести сортове и здрав материал, за правилна и пълноценна борба при вече заразените или увредени дървета.
Обичам плодове, спортувам и искам да доставям на организма си нужните му вещества. Добре е да зная какво причинява болести по овощните дървета и как се опазват те от вредители и неприятели, за да имаме здрави и дългогодишни дървета в двора. Освен това, едно здраво дърво е много красиво, особено сега, през есента, когато е обкичено с разноцветни листа и е отрупано с плодове.
изготвил: Лиляна Йорданова, VI-г клас, ЧОУ „Образователни технологии“
Голяма гордост за нас е и първото място за видео на Илия Йорданов от 3. а клас с класен ръководител Стефка Великова. С неговото видео „Бобчето“ той впечатли журито и завоюва своето първо място.
Участие в конкурса взе и Симеон Желев от 5. г клас с интересна презентация, която публикуваме тук.
Повече информация можете да прочетете тук: https://abi.bg/?lang=en
Постиженията на нашите ученици са красноречиво доказателство за техния потенциал и високо ниво на ангажираност в усвояването на знания и е повод за гордост и удовлетворение за нас, техните учители.