Прессъобщение
На 11.09.2023 г. от 11:00 ч. в ЧПГ „Образователни технологии“, гр. София, ул. „Гео Милев“ 158, корпус 9 на официална церемония ще бъдат връчени наградите на Първия Национален дигитален конкурс по екология, рециклиране и кръгова икономика, създаден по проект „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01. Отличените отбори са:
1-во място: 16 ОУ с проект „Живей и рециклирай“
2-ро място: ТГ, Стара Загора с проект „Градски оазис“
3-то място: ЧСУ Артис с проект „Съхраняване“
Проект „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01 е финансиран от програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ООСКП) на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 с бенефициент ЧОУ „Образователни технологии“. Министерството на околната среда и водите е Програмен оператор на програмата, а Норвежката агенция по околна среда е програмен партньор от страните донори – ППД.
Общата стойност на проекта възлиза на 382 883.26 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 344 594.94 лв., съфинансирането от стана на бенефициента е в размер на 38 288.32 лв. Продължителността на проекта е 24 месеца.
Проектът се реализира в партньорство с „Музейко“ ЕООД, „Норвежки музей за наука и технологии“, ЧПГ „Образователни технологии“, СУ „Вела Благоева“ гр. Велико Търново, ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен. Той включва разработването на 6 образователни програми за всички етапи на обучение, интегриращи модули, свързани с управлението на отпадъците и кръговата икономика в конкретни теми от задължителното учебно съдържание. В рамките на проекта се проведоха кампании в образователни организации и сред широката общественост, включително обучения на зелени училищни екипи, вътрешно училищни тренинги, национален дигитален конкурс по природни науки за приложни решения на актуални екологични проблеми, създаване на пътуваща интерактивна изложба за пътя на отпадъците, събитие за възрастни „Нощ на науката“, разработването на рамкова училищна екологична политика.
Основната цел на проекта е да допринесе за повишаване на осведомеността и участието относно управлението на ресурси, рециклирането на отпадъци и кръговата икономика сред училищата и населението посредством разработване и провеждане на образователни програми и кампании.
Повече информация на сайта на ФМ на ЕИП https://www.eeagrants.bg/ и сайта на проекта https://bepartofthecycle.eu/.