Нашите изследователи по STEM
- Публикувано от Eduteh.eu
- Дата 12.01.2022
В тази тема обяснихме основни понятия от астрономията – звезди, планети, комети, орбита, сателит, мъглявини. Разгледахме физични закони (движение, механика), химия и химични процеси (горене, строеж на вещества).
Математиката присъстваше в различна степен за отделните класове – от форми и тела за най-малките до пресмятане на размери и мащаби за по-големите.
През цялата тема наблегнахме на учене чрез преживяване – художествена аналогия на реална космическа мисия с анимирани герои, олицетворение на живота на звездите с живите същества в природата, качествена характеристика на планетите от Слънчевата система.
Розета, Филе и кометата
По време на дистанционното обучение, учениците се запознаха с една от мисиите на ЕКА (Европейската космическа агенция) – Розета, която има за цел да достигне до кометата 67Пи Чурюмов-Герасименко, да приземи робот и да изследва повърхността, атмосферата и структурата ѝ. В рамките на тази роботизирана експедиция се случват много неща за пръв път в историята на космонавтиката – в това число първото влизане в орбита около комета, първото кацане на повърхността на комета, първото детайлно заснемане на ядрото на комета. С цел да разберат сложността на мисията, учениците проследиха цялата история и обсъдиха най-ключовите моменти. Някои от тях успешно изпълниха инженерната задача да сглобят макет на Розета и Филе. С този проект всички се запознаха с основните елементи на сателитите, които изпращаме в космоса – соларните панели, антената, кубичната форма, крепежните елементи и др, както и тяхното приложение в нашето ежедневие.
На финала всички знаят какво е това комета и защо изучаването на космоса е важно за нас.
Звезди
Тази подтема бе разделена на 3 части.
- Звездите, такива каквито ги виждаме от земята – малки светещи точки. Те често биват групирани във въображаеми картини – съзвездия. Спряхме се на няколко по-известни съзвездия – Орион, Голяма и Малка мечка.
- Какво представляват звездите? – видове звезди според размерите и температурата; Цикъл на живот на звездите.
- Мъглявини – звездни ясли. В тази тема учениците се запознаха с процеса на създаване на звезди, а в приложната част изработиха „Мъглявина в буркан“. Използвахме уменията за дебатиране и гласуване при вземането на решение как да кръстим всяка от направените мъглявини.
Слънчева система
След като вече знаеха за звездите, учениците разгледаха най-близката звезда до нас отблизо, а именно Слънцето. Впуснаха се в изучаването на Слънчевата система, с помощта на приложение за добавена реалност. Докато „пътуваха“ през различните планети, научиха и някои факти за тях. Най-впечатляващ (както си личи и от свободните записки на учениците) се оказа откриването на Нептун с математически изчисления, а не с наблюдения както останалите. Извода направиха от 4. В клас: дори невидимото с очите не може да бъде скрито от математиката (науката).
По време на този урок се върнахме до края на 16-ти и началото на 17-ти век, за да се запознаем с Галилео Галилей. Сред неговите постижения са подобрения на телескопа, свързани с тях астрономически наблюдения и публичната защита на хелиоцентричната система. Той е определян като „баща на съвременната наблюдателна астрономия“, „баща на съвременната физика“, „баща на науката“ и „баща на съвременната наука“.
В края на урока пък се пренесохме в бъдещето и дори посетихме планетата Марс с очила за виртуална реалност.