Началото на учебната година започна с четиридневен курс по личностно развитие
Началото на учебната година започна с четиридневен курс по личностно развитие за учениците от ЧОУ“ Образователни технологии“ и ЧПГ “Образователни технологии“
За всеки родител израстването на детето му като успешна личност е очакван резултат, когато децата поемат своя път, да се справят сами и управляват живота си.
В ученическите години на децата водещ е успехът им в училище, очакваните високи резултати на изпитите за гимназия и влизането в университета.
И като че ли тогава родителите си отдъхват, че всички начертани стъпки за развитието са изпълнени.
Това е общоприет модел, който следваме година след година и поколение след поколение.
Замисляме ли се като родители какво е нужно на едно дете, за да се справи с предизвикателствата на живота, умее ли то само да изгради ценностите си в изграждане на своята личност и в общуването си с другите, какви качества и умения са му нужни, за да бъде конкурентноспособно и в същото време да съхрани себе си като добър човек.
Можем ли да погледнем в бъдещето като родители и да преценим от какви умения за работа в екип ще има нужда детето ни и разбира ли добре личния принос в един екип?
Умее ли да решава конфликти, разбира ли принципа „печеля – печелиш“ в отношенията с другите? Може ли да реагира гъвкаво в дадена ситуация и да вземе разумно решение, или ще се поддаде на стреса? Може ли да мисли креативно?
Каква финансова грамотност трябва да има детето ни, за да гради своята финансова независимост.
Начинът на мислене е посоката, в която се движат децата ни. Първо те следват модела на поведение на родителите си. Именно в семейството се градят и първите ценности и убеждения. Но училището е училище не само да дава на децата знания, за които те получават оценки. Училището е място, където децата общуват помежду си и имат достатъчно време да усвоят правилата на успешното общуване по начин, който не наранява никого, учи ги как да прилагат любов в общуването. Учи ги как да се справят с трудностите и да вярват в себе си.
Личностното развитие не може да бъде извън училището.
Посещението на един курс по личностно развитие за деца би дало добри резултати и би променило възгледите на всяко дете в правилна посока, за да излезе от общата инерция „да подражаваш.“
Но когато средата, в която растеш и учиш, приятелите от училище, с които си ежедневно, не са минали този курс, то ти няма да си приет.
Затова личностното развитие трябва да бъде приоритет за всяко училище и преди да се изготвя образователната програма, трябва да се изготви програмата за личностно развитие.
Такава програма показва и какъв е смисълът на амбицията да постигаш резултати. Това означава разбиране на едно важно качество – устременост. А това означава желание за лични постижения. Лични, а не на родителите. Осъзнати желания за това, какъв искаш да бъдеш един ден – уважаван, успешен, финансово независим, щастлив човек.
И когато чрез лекции, поднесени с любов и грижа, с игри и креативни задачи децата стигнат сами до тези важни фактори за успех и ги осъзнаят, тогава няма нужда ние, родителите, да изискваме от тях постижения, защото те самите ще се стремят към тях и ще положат усилия. Защото ще бъде тяхно решение, а не наше.
Тогава ние, родителите, можем да ги подкрепим и насърчим.
Ролята на училището и семейството е равностойна, но ако работят отделно, за децата ни няма да има резултат.
Това изисква модел, който заедно да следват и родителите, и учителите. А училището е институцията, която трябва да покаже модела. Затова е училище – да учи как се постигат правилните неща.
За да се случи това, учителите трябва да са модел на успешна личност. Необходимо е да има добре подготвени ментори, които да насърчават децата и да ги подкрепят в пътя на това личностно израстване.
Учителите от ЧОУ “Образователни технологии“ и ЧПГ “Образователни технологии“ приеха своя кауза за следващите 5 учебни години: „Да допринесем за добруването на света“, като създадем условия нашите ученици да израстат като успешни личности.
Началото е сложено – 4 дни тренинг по личностно развитие.
В първите учебни дни на новата 2017 – 2018 учебна година с учениците разсъждавахме по различни казуси за добродетелите, вредните и полезни навици, парадигмите, в които вярват, личните качества, които ги правят успешни и уверени. Поставиха си приоритетите, които да следват. Всички ученици участваха в лекции, видеопрезентации, филми, дискусии по житейски казуси. Разсъждаваха върху емоциите си в различни ситуации. Играха отборни игри, в които всеки допринесе за успеха на своя екип, и научиха важен житейски урок – човек печели тогава, когато печелят всички.
Започваме учебната година уверени, защото сме по-сплотени и по-устремени.
Предстои на учениците ни да градят високо ефективни навици – ден след ден с подкрепата на своите ментори. Да им пожелаем на добър час!