Кадри от фотографските ленти
Допреди само 200 години процесът на запечатване на един образ е бил значително по-дълъг в сравнение с днес. Да се нарисува един портрет е можело да отнеме дни. Но всичко се променя през 1827 г., когато Жозеф Ниепс – изобретател и човек с визия за бъдещето, прави първата снимка. Фотографията завзема света като буря! За 30-40 години тя се усъвършенства много и става достъпна за всеки. Всеки уважаващ себе си човек е искал да направи снимка на себе си и семейството си. Тогава това се е случвало в специални фото-ателиета. Снимките са отнемали по няколко минути и това е и причината, че нямаме нито една снимка на усмихнат човек. Представяте ли си как стоите усмихнати 3 минути?!
През ХХ-ти век всеки има фотоапарат и може бързо, лесно и евтино да снима любимите си мотиви. А днес, в дигиталната ера, всичко това е достъпно от баба до бебе.
И точно тук съвсем уместно присъства курсът по фотография. Какво учим в него? Учим се да „виждаме“. Учим се да търсим мотиви, да намираме най-правилния ъгъл за снимането им, да изберем перфектната светлина и да предразположим модела ни да позира естествено. Превръщаме обикновеното „чакай да щракна една снимка“ в изкуство. Вземаме най-тривиални обекти и ги снимаме така, че да накараме другите да се загледат в тях.
За мен е страхотно удоволствие да гледам как едни прекрасни, одухотворени деца, които растат с телефони, таблети, потънали в социалните мрежи, тик-ток и какво ли още не, изведнъж се забравят в търсене на кадри, на изпробване, в експериментиране, в търсене на красивото. Така те въздигат духа си и стават „хора на изкуството“.