Геометрия в 3D: Иновативното обучение на г-жа Петя Неделкова
Г-жа Петя Неделкова, преподавател по STEM дисциплини, успешно завърши обучение на тема “Innovative teaching methods for teachers, school and adult education staff”, което се проведе в Болоня, Италия, в периода от 29.10.2023 до 04.11.2023 г.. Това обучение е част от проекта „Подобряване и развиване на иновативната среда в българското училище“ (номер 2023-1-BG01-KA122-SCH-000140508), финансиран по програма „Еразъм+“.
Вдъхновена от придобитите знания, г-жа Неделкова прилага иновативни подходи в преподаването на STEM дисциплини. Един от най-интересните проекти, реализиран с ученици от трети клас, включва използването на 3D принтер за изучаване на геометрични форми. Учениците започват урока с идентифициране и чертане на различни геометрични фигури в двуизмерен вид. Постепенно преминават към създаване на триизмерни модели с помощта на специализиран софтуер, което им позволява да превърнат абстрактни концепции в реални обекти. Завършекът на процеса е изработването на физически модели с помощта на 3D принтера, който превръща техните проекти в осезаеми структури.
Този подход не само обогатява уроците по геометрия, но и предлага на учениците възможността да развият пространственото си мислене и да придобият практически умения. Г-жа Неделкова споделя, че използването на съвременни технологии в обучението насърчава креативността на децата, развива умения за решаване на проблеми и подготвя учениците за работа в екип. Освен това, работата с триизмерни модели разкрива нови възможности за изследване на технологиите и инженерството още от ранна възраст.
Плановете на г-жа Неделкова включват разширяване на приложението на 3D принтера в обучението. Тя планира да създава проекти, свързани с макети на природни явления, моделиране на инженерни конструкции и разработване на прототипи. По този начин, STEM технологиите не само обогатяват учебния процес, но и вдъхновяват учениците да мечтаят и създават с увереност.
Проектът „Подобряване и развиване на иновативната среда в българското училище“ демонстрира значимостта на международния обмен на опит и новите технологии за развитието на образователните практики. Благодарение на финансирането от програма „Еразъм+“, учители като г-жа Петя Неделкова превръщат класните стаи в пространство за творчество, иновации и подготовка за бъдещето.