ЧОУ „Образователни технологии“ отбеляза Световния ден на водата с мащабна кампания
На 22 март ЧОУ „Образователни технологии“ проведе мащабна кампания по случай Световния ден на водата. В училището се проведоха различни активности за всички възрастови групи, като всяка от тях имаше за цел да изгради отговорно отношение към този така важен ресурс- водата. Проектите на по-малките ученици съчетаваха прилагането едновременно на научни знания и творчески способности. Останалите проведоха активности, свързани с дигитално представени презентации и практически уроци, насочени към различни аспекти на съответната екологична проблематика. В следобедните часове се разгърна второто направление на дейностите – създаване на работилници, свързани с рециклиране и кръгова икономика, почистване и облагородяване на дворното пространство.
При най-малките първокласници се осъществиха няколко креативни проекта, издържани в творческо и естетическо отношение. По проект – „Кръговрат на водата“ – бяха приготвени малки пликчета, пълни с вода и нарисувани в облаци, слънце и водни пари. Залепени бяха на прозореца, за да се установи процеса изпаряване.
Чрез работилни за рециклиране осъществиха проектите „Капчица“ и „Българска шевица“, в който се изработваха традиционни български фигури от капачки за преработка.
Във втори клас се съчетаха дейности, свързани с дигиталното пространство и приложното изкуство – прожекция на филм за замърсяването на океана и образователна презентация за 10 неща, които можем да направим за опазването му. Посещение на виртуален музей на водата в град Ловеч и писане на съчинения „Пътят на водата“ след проведена учебна екскурзия в контекста на кръговрата на водата. Осъществи се компостиране на отпадъци по Азбучна книжка за компостирането, рециклира се хартия с цел апробиране на урок по презентацията „Градинка от бисквитки“ – изработиха се бисквитки от хартия с форми на пролетни цветя и се засадиха със собственоръчно изработен компост. Осъществи се и групов проект за дейности, които хората извършват в контекста на замърсяване и опазване на водите на Световния океан. Накрая се изработи анимация върху темата за опазване на водите в океана.
Трети клас работиха усърдно на тема „Супергероите на водата“ чрез съчинения и изработване на модел на кръговрата на водата.
Учениците от 4.клас изработиха страхотно табло със съчиненията си на тема „Водата е нашето богатство“.
Освен това завършиха успешно проектите си по английски език на тема „Best ways to save water“.
В 5. клас също се акцентира на дейности с дигитален и практически характер от областта на науката, изкуството и ботаниката. Стартира се с презентация на тема „Чистата вода е живот, здраве, храна, енергия“ и дискусия по темата продължи
с урок по АЕ „Бъдете промяната, която искате да видите в света“. Реализира се урок за практическа дейност „Как е разпределена водата по земята?“ с презентатори ученици от 11. клас. На финала се изработиха оригами-колибри и се направи инсталация със създадените от децата птици.
В 6. клас се проведоха същите дейности, като по различното беше представянето на презентация на тема „Чистата вода е живот, здраве, храна, енергия“ и дискусия по темата и провеждането на урок за практическа дейност „Как е разпределена водата по земята?“. В него децата бяха разделени по групи, всяка от които трябваше да разпредели дадено количество вода, така че да покрият нуждите на хората и да дискутират как бихме спестили вода.
При най-големите седмокласници се представиха презентации, едната от които за замърсяване на водите и достъпа до питейна вода на населението на Земята и другата за наводненията. След гледането им се проведоха дискусии. Те взеха участие в урок за практическа дейност – „Химия на водата“. Проведе се дискусия на тема: „Химия на водата – информиран избор от етикета на бутилката каква вода пием“. Учениците работиха по групи и всяка от тях направи изводи за състава на водата и връзката му с лечебните й свойства. Кои от хим. показатели за кои заболявания са отговорни. Така се постига целта на занятието: Чрез етикета на бутилката, децата да помогнат на потребителя да направи своя информиран, съзнателен и отговорен избор каква вода да пие и да го улеснят пред щанда в магазина.
Последната дейност преди обяд беше урок по български език на тема: Отпадъците в моретата. Учениците направиха езиков тест за четене с разбиране по съответната проблематика и отговориха на въпроси от затворен и отворен тип. Вследствие на изграденото становище написаха есеистичен текст и го представиха пред класа.
След обяд се проведоха работилници: „От стара тениска в мека възглавничка“, „Създаване на пейки и саксии от палети“, „Модел на Земята от хартия и картон“, „Изработка на интерактивна карта на 13-те най-големи екологични катастрофи, свързани с водата“ и др. В края на учебния ден се направи почистване на стаите и на дворното пространство.
Инициативата е част от дейностите по проекта „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01, който е финансиран от програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ООСКП) на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021. Общата стойност на проекта възлиза на 382 883.26 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 344 594.94 лв., съфинансирането от страна на бенефициента е в размер на 38 288.32 лв. Продължителността на проекта е 24 месеца.
Проектът се реализира в партньорство с Детски научен център „Музейко“, „Норвежки музей за наука и технологии“, ЧПГ „Образователни технологии“, СУ „Вела Благоева“ гр. Велико Търново, ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен.