Един различен час по география и икономика в 5. клас
На 20.03.2023 г. учениците от 5. клас на ЧОУ „Образователни технологии“ посетиха Музея по Минералогия, Петрология и Полезни изкопаеми в Софийски университет. Той е най-старото хранилище за скали и минерали в България. Историята на музея е неразривно свързана с изучаването на геология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като практическа база за ефективно възпроизводство и приемственост на научните знания.
Основните цели на посещението са насърчаване на творческо и логическо мислене, умения за общуване (работа в малки групи), компетентностен геоложки език, способността да се установи причинно-следствена връзка, учене чрез преживяване.
Акцента на посещението бе „В света на минералите“ и тяхното приложение. Учениците научиха: какво са минералите, как се образуват, как учените определят вида им, цвета им, тяхната твърдост, както и тяхната териториалното разпространение.
Изследователите наблюдаваха различни минерали под микроскоп. Сравняваха различни форми на диаманти, демонстрираха критично мислене. В нашето минерално пътешествие бе включена и задача – работа в малки групи, където учениците получиха карта на света с обозначени 23 минерала. Учениците имаха за задача да открият и нанесат най-големите находища върху географската карта, като бе необходимо да приложат всички знания от лекционната час и да изследват минералите и тяхното географско положение. По този начин те упражниха умението си да работят в екип, да се ориентират в пространството, да изследват географското разпространение на минералите, да приложат знанията си.
С една от групите имахме възможността да разгледаме Софийски университет, научихме малко повече за историята на неговото създаване, за първите български учени, положили неговото основаване, разгледахме Аулата на университета, Музея По Палеонтология и Исторична геология, Музея на Антарктида.
Изключително много благодарим на г-жа Теодора Билярска!