Ден на екологията
В ЧОУ „Образователни технологии“ отново се организира Ден на екологията с различни активности, насочени към рециклиране и опазване на околната среда. Инициативата е свързана с част от дейностите по проект „Живей в кръговрата! Разреши проблема!“ BGENVIRONMENT-3.001-0006-C01, който е финансиран от програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ (ООСКП) на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021. Общата стойност на проекта възлиза на 382 883.26 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 344 594.94 лв., съфинансирането от страна на бенефициента е в размер на 38 288.32 лв. Продължителността на проекта е 24 месеца.
Проектът се реализира в партньорство с Детски научен център „Музейко“, „Норвежки музей за наука и технологии“, ЧПГ „Образователни технологии“, СУ „Вела Благоева“ гр. Велико Търново, ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен.
В 5. и 6. клас денят започна с 1 час и 30 мин. спортни дейности.
В часа на класа се представиха презентации с екологична тематика и в частност – за компостирането. Култивираха се екологични навици, уважение и любов към природата (планетата). Най-малките ученици от първи клас се запознаха с презентацията „Десет неща, които мога да направя, за да помогна на света“ по едноименната книга на Мелани Уолш. В нея се засегнаха важни проблеми за: енергоспесяването, пестенето на вода в процеса на изпълняването на ежедневните навици; разделното събиране на отпадъци, правещо света по-чист и красив; храненето на птиците в зимните месеци, подпомагащо гнезденето през пролетта; целесъобразното използване на хартията; рециклирането на обикновени предмети от ежедневието, които биха могли да се използват отново; ходенето пеша, което е здравословно и екологично; засаждането на семена и помагането им да израстнат; намаляване на използването на найлонови торби при пазаруване.
Пред шестокласниците се представи екологичната тема за компостирането – самоподдържаща се система за подхранване на растенията. В частност се поставиха въпросите: за същността на процеса компостиране като най-икономичен метод за третиране на биоразградими отпадъци; за опасностите от замърсяване и за потреблението на химични торове и препарати; за това как се осъществява компостирането, какви продукти могат и кои – не могат да се компостират; какви са факторите, повлияващи процеса и в крайна сметка защо е необходимо компостирането и кога се счита за финализиран процесът.
Един час беше посветен на дейности. В този час някои от класовете си продължиха работата по своите проекти от предишния път, други – изработиха постери, трети се занимаваха с компостиране и с неговото организиране на територията на училището, а най- малките дадоха нов живот на хартиени отпадъци, като направиха пчелички от тях.
След обяд в училището организирахме почистване на двора и облагородяване на дворното пространство. Някои от децата носиха цветя и семена, които засадиха и поляха. Други деца почистваха отпадъци и плевиха. По-големите ученици – 6. и 7. клас освежиха с боя пейките в двора и направиха мебели от палети.